Home

Third Reich Personalities

Knights Cross Recipients -Waffen SS~NEW~

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Fighter Pilots

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Ground Attack

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Bomber

Knights Cross Recipients Luftwaffe- Transport/Recon/Misc. Knights

Knights Cross Recipients Luftwaffe - Fallschirmjager/Hermann Goring Division/Flak

Knights Cross Recipients - Kreigsmarine/U-Boat~NEW~

Knights Cross Recipients -Wehrmacht ~NEW~

Medal of Honor Recipients

Victoria Cross Recipients

Fighter Aces

Various Military/Historical Notable Figures

Postcards/Propaganda Cards

Decorations

Aviation Related


Search
How to buy

About us





~SOLD~ BROMMEN Karl

Untersturmführer
Brommann, Karl
* 20.07.1920 Neumünster/Holstein

Awarded Knights Cross: 29.04.1945
as: Untersturmführer Führer 1./schw.SS-PzAbt 503

Karl Brommann was born July 20th, 1920 in Neumünster. After his education he joined the SS in 1937. Following his transfer to the 6. SS G Gebirgs-Division, Brommann served on the eastern front in Finnland and sustained injuries on both legs and his hands on September 15th, 1941. November 6th, 1941, he was injured again after having been shot through his right lung and liver. After a stay in a lazaretto he joined the SS Panzer-Regiment 11 on May 5th, 1943, he transferred to the SS-Panzer-Abteilung 103 – renamed schwere SS-Panzer-Abteilung 503 in September 1944 - in October of 1943. Despite having been wounded several times, Brommann destroyed 66 tanks, 44 anti-tank guns and 15 trucks between February 2nd and March 18th, 1945. During engagements up to March 26th, 1945, he managed again to destroy at least six Josef Stalin tanks. On March 2nd, 1945, Brommann was injured again, sustaining burns on his head and hands and on March 25th, 1945, he was injured once more after having been hit by a shell. On March 26th, the Kriegsmarine took him by way of Hela to Schwinemünde where he was admitted to a lazaretto and subsequently was made a POW by the British on May 21st, 1945. He was released in November 1947.


Promotions:
July 1st, 1938: SS-Sturmmann;
January 1st, 1939: SS-Rottenführer;
June 10th, 1940: SS-Unterscharführer;
July 1st, 1943: SS-Oberscharführer;
March 1st, 1944: SS-Standarten-Oberjunker;
November 9th, 1944: SS-Untersturmführer.

Career:
June 15th, 1937: Totenkopf-Standarte 2 "Brandenburg", Oranienburg;
June 12th, 1938: 3. SS-Totenkopf-Standarte "Thüringen";
September 1st, 1939: SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", München-Freimann;
December 1st, 1939: I. / 1. SS-Totenkopf-Rekruten-Regiment, Klagenfurt;
April 1st, 1940: Zugführer, 7. / SS-Infanterie-Regiment 6 (motorisiert), 6. SS-Gebirgs-Division "Nord";
October 3rd, 1942: SS-Ersatz-Bataillon "Nord";
May 5th, 1943: II. / SS-Panzer-Regiment 11, 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division "Nordland";
October 1943: schwere SS-Panzer-Abteilung 103;
January 1945 - March 27th, 1945: Führer 1. / schwere SS-Panzer-Abteilung 503;
March 27th, 1945 - May 21st, 1945: Lazerett;
May 21st, 1945 - 1947: British POW.
http://en.ww2awards.com/person/28727
Postwar signed photo 3 1/2” x 5” signed on front and reverse with additional information



Price: $0.00

Please contact us before ordering to confirm availability and shipping costs.

Buy now with your credit card

SOLD~ BROMMEN Karl ">
other ways to buy